Олексій Іванович Кухар

       Сьогодні (3 жовтня) у Вінниці провела засідання ініціативна група адвокатів – фахівців у галузі оподаткування .

      Дана група була створена на мою пропозицію Конференцією адвокатів Вінницької області, яка відбулася 28 вересня. Необхідність створення такої групи викликана тим, що адвокати, які перебувають на обліку як фізичні особи – підприємці і сплачують податки за спрощеною системою оподаткування, стали масово отримувати листи із податкової інспекції з проханням зареєструватися як особи, що здійснюють незалежну професійну діяльність. За моєю інформацією, і в де - яких інших областях України адвокати стали отримувати аналогічні листи із ДФС. 

     Такі дії розглядаю в контексті системного наступу на адвокатуру наряду з захопленням приміщенням НААУ та появою одразу після цього в парламенті неприйнятного для Адвокатури проекту Закону про адвокатуру та адвокатську діяльність № 9055.

     Питання не в тому, що адвокати не хочуть сплачувати податки – вони їх сплачують на тих самих умовах, що і інші платники податків, але Держава хоче, щоб адвокат замість того, щоб писати клопотання суду, слідчому, краще б займався підрахунком та обліком витрат: на канцелярські покупки, відрядження, електроенергію і т.п., на що у активно працюючого адвоката просто не вистачає часу. З переходом із спрощеної системи оподаткування зменшується незалежність адвоката та його здатність безкомпромісно захищати інтереси клієнта, бо до нього можуть прийти з податковою перевіркою і, враховуючи реалії, знайти масу «недоліків» у веденні обліку витрат. Особливо вразливими будуть ті адвокати, які ведуть справи в інтересах громадян та підприємств проти самої ж податкової.

     Дослідивши приписи Податкового Кодексу та Закону Про адвокатуру та адвокатську діяльність, команда адвокатів – фахівців Вінничини з питань оподаткування дійшла висновку, що адвокат сам має право обирати спосіб реєстрації в податковій: або як ФОП, або як особа, що здійснює незалежну професійну діяльність, або створити адвокатське бюро, чи об’єднатися з колегами.

     Тому листи, отримувані з податкової , слід розцінювати як рекомендаційні та такі, що не мають обов’язкового характеру.
     Також було вирішено, що в разі отримання будь – яким адвокатом повідомлення – рішення, його інтереси в адміністративному суді будуть представляти одразу де - кілька адвокатів на засадах pro bono.

     Напрацюваннями Вінницької групи можуть скористатися адвокати будь-якого регіону України, де виникають аналогічні проблеми.